Recept na dobrú náladu

 

Spôsob ako premýšľame má vplyv na to aký máme život.

Ak sa na svoj život pozeráme ako na neustály problém, má to vpyv na našu sebadôveru, neistotu a pochybovanie o vlastných schopnostiach. Naopak, ak je život pre nás dar, cítime sa dobre, sebaisto a spokojne.

Určite to poznáš, keď celý čas premýšľaš, že sa niečo  zlé prihodí a ono sa to nakoniec prihodí. Potom len povieš: „ja som to vedel“. Nie, nejdem písať o teóriách a la Secret, je to oveľa prozaickejšie. Negatívne myšlienky vplývajú na našu istotu a sebadôveru.

Poviem jeden príklad z môjho života: kedysi som celkom aktívne a obstojne jazdila na koni. S koňmi som to vedela, len tak ma nemohlo niečo prekvapiť. Boli však občas dni, kedy som sadala na koňa s myšlienkou: dnes spadnem! Úplne iracionálne, ale bolo to tam-v mojej hlave. Pointa je už jasná- spadla som! Moja zlá predtucha ma totiž natoľko opantala, že som mala strach, stratila som sebaistotu a tým pádom som robila určité veci inak-ani neviem ktoré, ale kôň to vedel okamžite...:)

Iný príklad: niekto, alebo niečo Ťa naštvalo a Ty to neustále v hlave riešiš. Je to taká negatívna špirála, ktorá postupne strháva a viaže na seba všetky Tvoje myšlienky. Nálada je zlá, život je pes a často si to niekto „nevinný“ od Teba zlízne.

 

Takže čo s tým, keď nálada je mrazivá.

1, Použi vlastné telo

Vedel si, že tak, ako Tvoje myšlienky aj Tvoje telo, resp. jeho signály majú vpyv na Tvoje emócie, náladu? Mimika, gestikulácia či držanie tela majú priame prepojenie na naše pocity.

Vyskúšaj malý trik - keď budeš smutný či nahnevaný, začni sa usmievať, vedome a „nasilu“. Uvidíš, čo to s Tebou spraví. Ja osobne to používam v zápche na Prístavnom moste :).

Super to funguje!

Ak nás ťažia problémy a starosti, chodíme zhrbení a s ovisnutými ramenami. Vystri sa a vykroč s hlavou hore. Možno sa to zdá banálne, ale zaberá to.

2, Dávaj si pozor na jazyk

Naša nálada ovplyvňuje našu reč, naša reč ovplyvňuje našu náladu.

Používaj vedome pozitívne výrazy a nahraď nimi tie negatívne (napr. problém/výzva, nahnevný/prekvapený, zlé/iné, hlúpe/jednoduché..)

 

3, Buď sám sebe pánom

Len od nás závisí, aký život máme, i keď sa podvedome vyhovárame na partnera, šéfa, kolegu, či suseda. Len my nesieme zodpovednosť za naše konanie a preto sa nenechaj unášať okolnosťami, ale rozhoduj sám, čo môžeš Ty urobiť so svojim životom.

 

4, Hra o fazuľky

Počas každého (aj toho nepodareného) dňa zažívame menšie, či väčšie okamihy šťastia. Väčšinou im však nevenujeme pozornosť a ako prišli, tak aj pominú. Ale práve v nich, resp. v ich vedomom prežívaní je skutočné čaro šťastného života.

Aby si sa naučil tieto okamžiky vnímať, dám Ti malú pomôcku - daj si ráno do pravého vrecka 5 fazuliek, či gombíkov. Vždy keď sa Ti počas dňa prihodí niečo milé, úsmevné, jednoducho sa cítiš dobre a šťastne, prelož si 1 fazuľku či gombík do ľavého vrecka. Večer ich spočítaj a určite si spomenieš na konkrétne situácie.

 

Vidíš, aký pekný deň si mal?